جهان هولوگرافیک چیست؟ آیا ما در یک جهان هولوگرافیک زندگی می کنیم؟

هولوگرام  به ما می آموزد که بعضی از اقلام موجود در دنیا با این روش سازگاری ندارند. اگر سعی کنیم یک قسمت از چیزی که به صورت هولوگرافیکی ساخته شده است را جدا کنیم، آن قسمتی که از آن ساخته شده است را جدا نکرده ایم بلکه قسمتی از کل را برداشته ایم. دیوید بوهوم، فیزیکدان اهل لندن، اعتقاد داشت که یافته های اسپکت نشان گر این است که حقیقت عینی وجود ندارد و برخلاف ظاهر یک پارچه اش، جهان وهم است و گوییهولوگرامی بزرگ و با جزئیات کامل است.

در بخشی از کتاب صوتی جهان هولوگرافیک: نظریه‌ای برای توضیح توانایی‌های فراطبیعی ذهن و اسرار ناشناخته‌ی مغز و جسم می‌شنویم

آینده هولوگرافی در تلاقی هوش مصنوعی، فناوری دیجیتالی انسان و شبیه سازی صدا نهفته است. افزایش مداوم قدرت محاسباتی در سراسر جهان به ایجاد مدل‌های دیجیتالی انسانی کمک می‌کند تا تشخیص آن‌ها از مدل‌های واقعی دشوارتر شود. رایج ترین و شناخته شده ترین نمونه یک هولوگرام کلیشه ای Microsoft HoloLens است. در سال 2015، مایکروسافت اولین شرکتی بود که عینک‌های هولوگرافی HoloLens را معرفی کرد.

در حال حاظر این تصاویر بسیار کوچک اند، تنها دو تا سه سانتی متر هستند. ناصر پژگمباریان، فیزیکدان دانشگاه آریزونا گفت که این مسائل موجب کاهش احتمال آینده تجاری این فناوری می شود. گروهی که هولوگرافی سه بعدی را ساخته است می تواند در زمان واقعی آن را به روز کند. اگر بتوان جهان را دیجیتالی کرد و به صفر و یک خلاصه کرد آنگاه این سوال پیش می آید که مجموع اطلاعات موجود در جهان چه خواهد بود ؟ یک سیاه چاله با عرض در حدود یک سانتیمتر می تواند بیت اطلاعات را در خود جای دهد . اصل جهان هولوگرافی این ایده را به طور کلی گسترش داده و از سیاه چاله تا کیهان شناسی قابل اعمال است. در یک سیاه چاله، ما نمی توانیم داخل آن را مشاهده کنیم زیرا جاذبه نزدیک سیاه چاله بسیار قوی است و نمی توان از آن فرار کرد.

در سرعت ۶۰ مایل در ساعت، یک ماشین می تواند در هر دقیقه یک مایل را بپیماید، بنابراین اگر زمان بین آغاز و پایان کمتر از ۱۰ دقیقه باشد، پس می توان فهمید که ماشین سرعت گرفته است. از لحاظ ریاضی، فضا می تواند به عنوان یک هولوگرام از سطح نمایش داده شود که شامل آن است. یونگ در همان اوان زندگی حرف های اش به تدریج متقاعد شد که رویاها، آثار هنری، صور خیالی و توهمات بیمارانش اغلب در بردارنده نماد و مفاهیمی بودند که نمی شد آنها را کاملاً به عنوان تراوشات و تولیدات برآمده از پیشینه زندگی آنها توضیح داد. برعکس، این نمادها بیشتر به تصاویر و مضامین اساطیر و ادیان بزرگ جهان شباهت داشتند. بنابراین یونگ به این نتیجه رسید که اساطیر، رویاها، توهمات و ژرف بینی های دینی همگی از یک منشا سرچشمه می گیرند که همان ضمیر ناخودآگاه جمعی مشترک میان همگان است. اگر به آرامی به صفحه ی نمایش نگاه کنید متوجه خواهید شد تصاویر به بیت ها ی کوچک و نویزی شکافته می شوند.

جهان هولوگرام چیست

برای انجام تنفس هولوتراپیک طبق نظریه هولوگرافیک باید به شیوه خاصی عمل کرد. اما جای نگرانی نیست چون در این بخش در این مورد به شما آموزش خواهیم داد. تنفس هولوتراپیک طبق نظریه هولوتراپیک به این صورت انجام می شود که یک گروه در یک محیط قرار می گیرند.

پرتویی از نور لیزر به دو پرتوی یکسان تقسیم می شود که یکی از پرتوهای تقسیم شده به سمت جسم هدایت می شود و سپس روی محیط ضبط پراکنده می شود. پرتوی دیگر (پرتو مرجع) با استفاده از آینه ها بدون عبور از جسم به محیط ضبط هدایت می شود . دو پرتو لیزر در محیط ضبط با یکدیگر تداخل داشته و یکدیگر را قطع میکنند سپس این الگوی تداخل در صفحات عکاسی ثبت می شود.

سیاه‌چاله یکی از پیامدهای شگفت‌انگیز نظریه‌ی نسبیت عام انیشتین است که بر اساس آن، گرانش به‌ جای اینکه نیرویی نامریی باشد که اجسام را به هم جذب می‌کند، خمیدگی فضا است و هرچه جسم بزرگ‌تر باشد، خمیدگی فضای اطرافش بیشتر است. این پیامد آنقدر غیر منتظره بود که انیشتین هم آن را به‌عنوان پیش‌بینی درستی از محاسباتش قبول نداشت و سال‌ها طول کشید تا شواهدی که از فضا به دست آمد، وجود سیاه‌چاله را اثبات کرد. برای بسیاری از ما، تصور چنین مفهومی نامعقول یا حتی غیر ممکن به نظر می‌رسد. اما وقتی فیزیکدان‌ها در محاسبات‌شان آن را درست فرض می‌کنند، حل همه جور مسائل بزرگ فیزیکی، از جمله ماهیت سیاه‌چاله‌ها و ناسازگاری نسبیت عام با مکانیک کوانتومی، بسیار ساده‌تر خواهد شد.

کارآفرینی و ICT (فناوری ارتباطات و اطلاعات)

در کل باید خدمت تان عرض کنیم که علم هولوگرام باعث می شود که مجموعه ی تولید کننده، بتواند به مشتری خود این اطمینان را بدهد محصولی که خریداری می کند، در نوع اصل و اورجینال آن تهیه شده و بدون کپی برداری است. شاید باورتان نشود اما این دسته از هولوگرام ها قابلیت این را دارند که رهگیری و کنترل اصالت شوند. طبیعتا این شرایط برای یک طراحی و تولید یک هولوگرام به این معناست که هزینه های بالاتر و مدت زمان بیشتری برای اجرای این طرح ها نیاز است. هر چند که این هولوگرام ها نیز بر روی فویل های رنگی و زیر لایه های متفاوت، طراحی، تولید و عرضه می شوند اما باز هم به هزینه های بیشتری برای اجرای چنین ایده های نیاز است.

جهان هولوگرام چیست

در نهایت باید بدانید که هولوگرام ها هم در موارد دولتی و هم در موارد حقوقی و بازار آزاد، می توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. کاربرد‌های امنیتی و سرگرمی هولوگرام، این فناوری را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد. توسعه بازی‌ها و نمایشگر‌ها هولوگرامی به طور قطع جذابیت بالایی برای علاقمندان خواهد داشت، فناوری که شرکت‌های محدودی توانایی تجاری‌سازی آن را دارند. در بعد امنیتی نیز، سال ۹۷ بود که پلیس از کشف باند کلاهبرداری خبر داد که هولوگرام اسناد هویتی و حساس را نیز جعل می‌کردند.

اصل و نظریه هولوگرافیک به زبان ساده

به گفته‎ی آن‌ها، وقتی جسمی درون سیاه‌چاله کشیده می‌شود، روی افق رویداد نقشی دوبعدی از خود به‌ جای می‌گذارد. هنگام تابش هاوکینگ، پرتوی ساطع‌شده از سطح سیاه‌چاله، این نقش دوبعدی را به خود می‌گیرد و به این ترتیب از محو شدن اطلاعات به همراه سیاه‌چاله جلوگیری می‌شود. دانلود کتاب جهان هولوگرافیک به فارسی جهان هولوگرافیک نوشته مایکل تالبوت با لینک مستقیم بصورت فایل PDF. نقد کتاب جهان هولوگرافیک، نوشته مایکل تالبوت در مورد اینکه آیا کیهان ما هولوگرافیک است یا خیر، غیر از این کتاب مسائل متعددی وجود دارد . کتاب «جهان‏ هولوگرافیک» نوشته‌ی مایکل‏ تالبوت‏ را داریوش مهرجوئی به فارسی برگردانده‌ و انتشارات هرمس آن را منتشر کرده است.

مکانیسم های سطح کوانتومی در تایید با نظریه انیشتین به گونه ای است که دانشمندان طی 10 سال تلاش برای ترکیب این دو نظریه داشتند و موفق به این امر نشدند. برخی معتقد هستند مفهوم جهان هولوگرافی پتانسیل سازش (ترکیب) این دو را دارد و به دانشمندان کمک خواهد کرد درباره جهان اولیه و چگونگی پیدایش زمان و فضا به درک بیشتر و بهتری برسند. دیگر محققان شک دارند که این دستگاه بتواند تصویر را در صفحه نمایش بزرگتر قرار دهد.

  • کاواتا توضیح داد که یک لامپ هالوژن که در پشت صفحه قرار دارد، بسته به پلاسما های مختلف و بسته به زاویه ی نور ورودی تحریک می شود.
  • هنوز کارهای زیادی باید در این زمینه انجام گیرد تا بتوان با قطعیت در مورد آن صحبت کرد و حتی این موضوع نیز بدان معنا نیست که جهان هولوگرامی وجود دارد.
  • آنچه مانع ورود اکثریت انسان ها به عرصه های متفاوت فرکانسی می شود ، شرطی شدگی سیستم عصبی است که متمایل است جهان را به نحوی عادتمند ، قالب و صورت و سامان دهد و بی صورتی و تحول دینامیک و دم به دمِ تصاویر و اصوات را بر نمی تابد.
  • او متقاعد شد که جهان در عملکردهایش به واقع اصول هولوگرافیک را به کار می برد و خود، نوعی هولوگرام غول آسای جاری است.

جهان هولوگرام یک تئوری در علوم کوانتومی است که ادعا می‌کند که تمام اطلاعات مرتبط با جهان فیزیکی در نقاط مختلف آن به صورت هولوگرافیک ذخیره شده‌اند. این تئوری ابتکاری جدید در فهم ما از واقعیت فیزیکی است و بسیاری از دانشمندان به بررسی عمیق‌تر آن پرداخته‌اند. برنامه هولوگرام جهان هولوگرام، یکی از مفاهیم پیچیده و جذاب در علوم ذهنی و علوم کوانتومی است که در دهه‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این مفهوم، تصویری جدید و شگفت‌آور از واقعیت را به ما نشان می‌دهد و باعث تحولات عمیقی در فهم ما از دنیای اطراف شده است.

جهان هولوگرام چیست

ما به زندگی عادی خود – این‌بار با علم به هولوگرامی بودن جهان – ادامه می‌دهیم، اما این کشف به عنوان گام مهمی در جهت درک کامل قوانین فیزیک عمل می‌کند. به همین ترتیب، اصول عجیب و غریب مکانیک کوانتومی – مانند در هم‌تنیدگی – واقعا قادر نیستند زندگی روزمره ما را تغییر دهند – درحالیکه ما با درک صحیح آن‌ها می‌توانیم باعث پیشرفت علم و تکنولوژی شویم. درحقیقت، ما قادر نیستیم اتم‌ها را ببینیم و رخدادهای میان آن‌ها را مورد مطالعه قرار دهیم. اما آن‌ها قادر هستند نکات غیرمنتظره‌ای در مورد ماهیت بنیادی عالم به ما بگویند. فرض کنید جهان ما یک هولوگرامی باشد و ما درحال زندگی در یک جهان هولوگرافیک باشیم. این مسیٔله چه تاثیری در زندگی روزمره ما دارد؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است قوانین فیزیک در سطح زندگی روزمره را مورد بررسی قرار دهیم.

برای ایجاد هولوگرام برای HoloLens، سازندگان محتوا از نرم افزار HoloStudio استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند مدل‌ها را از سرویس‌های دیگر وارد کرده یا خودشان با کمک برنامه، اشیاء سه بعدی ایجاد کنند. به طور خلاصه، می‌توانید از HoloLens برای ایجاد اشیاء مجازی پیچیده استفاده کنید.

به عبارت دیگر، تمام ذرات حالت اولیه‌ی خود را حفظ می‌کنند یا اگر دچار تغییر شدند، این تغییر روی ذرات دیگر اثر می‌گذارد؛ به‌گونه‌ای که حالت اصلی ذرات اولیه را می‌تواند از ذرات دیگر برداشت کرد. جهان هولوگرافیک ( The Holographic Universe ) کتابی نوشتهٔ مایکل تالبوت ترجمهٔ داریوش مهرجویی است. طبق نظریه های موجود در حوزه روانکاوی، این رهاسازی عاطفی با نیاز به تسکین تعارضات ناخودآگاه در ارتباط است.

جهان هولوگرام چیست

دانشمندان تنها با تعیین حد و مقیاسی مشخص قادر به توصیف و پیش‌بینی اتفاقات دنیای فیزیک هستند و مدل پاددوسیتر مالداسنا (دست ‌کم در حد نظریه) توانست برای این بی‌نهایت، حد مشخصی تعریف کند. این اولین ‌بار بود که فردی موفق شد به‌طور واضح طرز کار هولوگرافی را در فضا نمایش دهد. اما ازآنجاکه جهان واقعی، فضای پاددوسیتر نیست، این سؤال پیش می‌آید که آیا اصل هولوگرافیک در فضای مسطح دوسیتر صدق می‌کند یا خیر؛ سؤالی که هنوز جواب صددرصد قانع‌کننده‌ای برایش پیدا نشده است. اگر اطلاعات روی افق رویداد ذخیره می‌شود، آیا می‌توان آن‌ها را بازخوانی کرد؟ برای درک بهتر این موضوع، دسته‌ای کاغذ را تصور کنید که وارد کاغذخردکن می‌شوند.

جهان هولوگرام چیست

محاسبات نشان داد برای توصیف کامل هر جسم سه بعدی که به درون سیاهچاله سقوط می‌کند، تنها می‌توان اطلاعات را بر روی یک سطح دو بعدی ذخیره کرد. اینجا بود که ایده هولوگرام و جهان هولوگرافیک بیشتر قوت گرفت – یک قطعه فیلم دو بعدی که می‌تواند تمام اطلاعات یک منطقه سه بعدی از فضا را در خود رمزگذاری کند. نظریه هولوگرافیک یک ایده نوپا در فیزیک به شمار می آید که به آن نظریه هولوگرافیک نیز گفته می شود. هولوگرام اساساً وسیله ای برای ذخیره اطلاعات یک سیستم است، مانند یک تصویر سه بعدی که از یک فیلم دو بعدی پخش می شود. بنابراین، در اعمال نظریه هولوگرافیک به کل جهان، از آنجایی که ابعاد زیادی وجود دارد، تمام اطلاعات و مکانیک و قوانین جهان باید بتوانند بر روی یک سیستم نیمه مجزا و یک بُعد پایین تر کدگذاری شوند. هولوگرام چیست؟هولوگرام‌هایی که شما روی کارت‌های اعتباری و چک‌های بانکی می‌یابید، روی پرده‌های پلاستیکی دو‌بعدی کشیده شده‌اند.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما